Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Adam Klocek

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 03.09-05.09.2021 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Zmiany w programie festiwalu
W piątkowym koncercie w Jazz Klubie "Five O'Clock" o godz. 22.00 wystapi "Darek Ziółek Swing Collective".
Przewidziany uprzednio na ten wieczór "Tador Swingtet" wystąpi w klubie o tej samej porze w sobotę 4.09.2021
Formację "TadeQ & his Company" będzie można usłyszeć na przyszłorocznym festiwalu.


Ze względów organizacyjnych na tegorocznym festiwalu nie odbędzie się konkurs "Swingujący Kruk".


Planowany na 11-13 czerwca tegoroczny Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" został ze względu na obecną sytuację pandemiczną przeniesiony na pierwszy weekend września,3-5.09.2021. Będzie to już jego 16 edycja. Powstał on z inicjatywy zespołu i "Five O'Clock Orchestra" jest jedynym zespołem, który w każdej z edycji występował. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest od jego powstania lider FO'CO - Tadeusz Orgielewski.


Ze względu na panującą pandemię koronawirusa XVI edycja festiwalu HOT JAZZ SPRING została przesunięta na 11-13 czerwca 2021.


XVI Festiwal Jazzu Tradycyjnego "HOT JAZZ SPRING" odbędzie się w dniach 5-7.06.2020. Uprzednio planowany koncert w czwartek, 4.06.2020 został ze względów organizacyjnych wycofany z programu festiwalu. Festiwal rozpocznie Parada Nowoorleańska w piątek, 5.06.2020 o godz. 18.00


Ze względów organizacyjnych na tegorocznym festiwalu nie odbędzie się konkurs "Swingujący Kruk".


TIM KLIPHUIS, wirtuoz skrzypiec, popularyzator jazzu tradycyjnego został decyzją Kapituły Honorowego Swingującego Kruka tegorocznym laureatem tego wyróżnienia. Gratulujemy!


Na Szefa Biura Organizacyjnego Festiwalu został powołany Sergiej Wowkotrub, znany częstochowski skrzypek jazzowy. Jest on nie tylko ceniony jako lider prowadzonego od lat SWGSQ, ale i jako organizator życia jazzowego. W latach 2008 i 2009 był on Dyrektorem Artystycznym festiwalu "Swinging Jura", który odbywał się w Olsztynie k/Częstochowy.


Kapituła „Honorowego Swingującego Kruka” na odbytym kilka dni temu posiedzeniu postanowiła, że w tym roku wyróżnienie to otrzyma Tadeusz Orgielewski. W uzasadnieniu wymieniono nie tylko dorobek artystyczny laureata, ale przede wszystkim jego zasługi jako popularyzatora jazzu tradycyjnego. Tadeusz Orgielewski jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego od chwili jego powstania w sierpniu 2011.


Ze względów organizacyjnych czas trwania festiwalu został skrócony o jeden dzień. Festiwal rozpocznie się więc dopiero w czwartek koncertami dla dzieci i młodzieży.


Decyzją Kapituły Honorowego Swingującego Kruka lauretaem nagrody w roku 2018 zostaje światowej sławy saksofonista Scott Hamilton.


Decyzją organizatorów festiwalu konkurs "Swingujący Kruk" nie odbędzie się na tegorocznym festiwalu. Odbędzie się on dopiero w roku 2018. Oznacza to powrót do poprzedniego systemu, który zostanie utrzymany także w przyszłości.


Dymitr Markiewicz laureatem Honorowego Swingującego Kruka 2017. Kapituła Honorowego Swingującego Kruka zadecydowała, że laureatem tego wyróżnienia w przyszłym roku zostanie DYMITR MARKIEWICZ. Zostaje ono mu przyznane za działalność artystyczną i wielki wkład w popularyzację jazzu tradycyjnego. Statuetkę Honorowego Swingującego Kruka wręczy laureatowi Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podczas finałowego koncertu przyszłorocznego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" 4 czerwca 2017. Dymitr Markiewicz jest już jedenastym laureatem tego wyróżnienia. W poprzednich latach otrzymali je: Henryk Majewski, Oscar Klein, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Wojciech Kamiński, Lous Dassen, Trevor Richards, Wojciech Karolak, Jan Kudyk, Jacek Mazur, Hans Carling.


Trzynasta edycja festiwalu przewidziana jest na 2-4.06.2017


W 2016 roku laureatem Honorowego Swingującego Kruka został Hans Carling ze Szwecji. Wyróżnieniem tym zostanie on uhonorowany przez Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka podczas koncertu finałowego festiwalu.


Do programu XII Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie została dołączona wystawa fotograficzna "Polski Jazz". Autorami są fotograficy grupy "Jazz-Foto", którą utworzył Andrzej Rumianowski znany z inicjatywy "Muzeum Jazzu". Na wystawie będzie można zobaczyć 38 prac polskich fotografików, którzy tworzą tę grupę.


XII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring Częstochowa odbędzie się 03 - 05 czerwca 2016r. W tym terminie odbędzie się również w ramach festiwalu IX Konkurs "Swingujący Kruk" 2016.


Jacek Mazur został postanowieniem Kapituły Honorowego Swingującego Kruka laureatem tego wyróżnienia roku 2015. Działający niestrudzenie od dziesiątek lat jako muzyk i popularyzator jazzu tradycyjnego znany jest wszystkim miłośnikom tej muzyki nie tylko w Polsce. Jako członek zespołu Jazz Band Ball Orchestra występował w wielu krajach prezentując polski jazz tradycyjny w najlepszym wydaniu. W uzasadnieniu kapituła podkreśla, że Baszta Jazz Festiwal, którego dyrektorem artystycznym od jego pierwszej edycji jest niezmiennie Jacek Mazur, stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych kraju. Statuetka Honorowego Swingującego Kruka zostanie mu wręczona przez Prezydenta Miasta Częstochowy podczas finałowego koncertu tegorocznego festiwalu Hot Jazz Spring w niedzielę, 31 maja 2015, który się odbędzie w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana.


Postanowieniem Kapituły Honorowego Swingującego Kruka wyróżnienie zostało w tym roku przyznane Janowi Kudykowi. Pod uwagę wzięto przede wszystkim jego wielkie zasługi dla rozwoju i popularyzacji jazzu tradycyjnego w kraju. Występując od ponad półwiecza z założonym przez siebie zespołem Jazz Band Ball Orchestra (pierwsza nazwa - Jazz Band Ball) na scenach niemalże całego świata, stał się on także prawdziwym ambasadorem polskiego jazzu. Wyróżnienie to zostanie tradycyjnie wręczone przez Prezydenta Miasta Częstochowy podczas finałowego koncertu festiwalu HOT JAZZ SPRING. W tym roku koncert ten odbędzie się 1 czerwca o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana.


Decyzją organizatorów festiwalu „Hot Jazz Spring” konkurs „Swingujący Kruk” odbywać się będzie od tego roku co 2 lata. Tak więc kolejny konkurs odbędzie się podczas jedenastej edycji festiwalu w roku 2015.


Na posiedzeniu organizatorów festiwalu, którymi są Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego i Filharmonia Częstochowska, ustalono, że 10-ty, jubileuszowy festiwal HOT JAZZ SPRING odbędzie sie w dniach 30.05 - 1.06.2014


Kapituła Międzynarodowego Festiwalu Hot Jazz Spring przyznała nagrodę Honorowego Swingującego Kruka w roku 2013 polskiemu pianiście, organiście oraz popularyzatorowi jazzu Wojciechowi Karolakowi.


Kapituła Międzynarodowego Festiwalu Hot Jazz Spring na posiedzeniu z dnia 14.04.2011 przyznała nagrodę Honorowego Swingującego Kruka w roku 2012 angielskiemu perkusiście, popularyzatorowi jazzu tradycyjnego Trevorowi Richardsowi.


Kolejna VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring odbędzie się w Częstochowie 01-03.06.2012 oraz 18-20.05.2012 w Akwizgranie (Aachen) Niemcy, bezpośrednio przy granicy z Belgią i Holandią.


Gazety o VII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie: Czas na jazz Hot Jazz Spring w mieście dobrych wibracji Hot Jazz Spring Swingujący Kruk to towar eksportowy


Dnia 17.02.2011 patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring w Częstochowie objął magazyn Jazz Forum.


Kapituła Międzynarodowego Festiwalu Hot Jazz Spring na posiedzeniu z dnia 14.02.2011 postanowiła nagrodę Honorowego Swingującego Kruka w roku 2011 przyznać holenderskiej wokalistce, popularyzatorce jazzu tradycyjnego Lous Dassen.


Festiwal jest naturalną kontynuacja Hot Jazz Spring, który odbywał się w Filharmonii Częstochowskiej. Obecny festiwal odbywać się będzie w scenerii przepięknych alei miasta Częstochowy. W czasie VII-th Hot Jazz Spring odbędzie się międzynarodowy konkurs "Swingujący Kruk" przeznaczony jest dla solistów instrumentalistów i wokalistów, uprawiających tradycyjne style jazzu (do stylu Swing włącznie). Wiek uczestników nie może przekraczać 30 lat. Pomysłodawcą VII-th Hot Jazz Spring jest zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock OrchestraJazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą Swinging Golden Stream Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra