Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Ireneusz Kozera

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XIII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 31.05 - 04.06.2017 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2017

31.05.2017 - środa

Pokaz filmów o tematyce jazzowej - Kino Studyjne OKF, ul. NMP 64 (Bilety do nabycia w kasie OKF).
18.30 - Był jazz
20.30 - Excentrycy

01.06.2017 - czwartek

Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. Dabrowskiego 1 (Wstęp wolny)
18.30 - The Harpiano Show (GB/PL) - spotkanie autorskie połączone z premierą klipu.

Jazz Klub "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
19.30 - Dixie Company
Otwarcie wystawy fotograficznej "Hot Jazz Spring w obiektywie częstochowskich fotografików".

02.06.2017 - piątek

18.00 Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Filharmonii Częstochowskiej

Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
19.00 - Vano Bamberger Quartet & Siergiej Wowkotrub (D/PL)
20.30 - Andrzej Jagodziński Trio, Agnieszka Wilczyńska & Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Sławomir Chrzanowski - dyrygent (PL) - "Swingujące Piosenki Polskie"
Konferansjer - Justyna Królak

22.00 Jazz Klub "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
South Silesian Brass Band
Jam Session - wstęp wolny

03.06.2017 - sobota

14.00 do 19.00 Aleje NMP
Marching Band "Leliwa Jazz Band"

16.00 Osrodek Promocji Kultury Gaude Mater, ul. Dabrowskiego 1 (Zapisy w OPK Gaude Mater)
Kurs Tańca Swingowego

Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
19.00 - Breckenridge-Karolak-Connection (USA/PL)
20.30 - Singin' Birds (PL)
Konferansjer - Dariusz Madejski

Jazz Club "Five O'Clock" Częstochowa ul. Wilsona 16
22.00 - Five O'Clock Orchestra, feat. Neil Wilde & Wojtek Kamiński (PL/GB/D)
Jam Session - wstęp wolny

04.06.2017 - niedziela

Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej ul. Wilsona 16
17.00 - PianoBas - Darek Ziółek & Piotr Łobos (PL)
17.30 - Georg Schroeter & Marc Breitfelder Boogie Woogie Show (D)
18.30 - Wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka Dymitrowi Markiewiczowi
Dymitr Markiewicz & His All Stars (PL/NL/S/GB)
Konferansjer - Janusz Jadczyk


Dyrektor Festiwalu - Ireneusz Kozera

Ireneusz Kozera dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Działalność organizacyjną w sferze kultury rozpoczął podczas studiów. Po zakończeniu studiów w WSN w Częstochowie i Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich w Opolu oraz kilkuletnim okresie pracy pedagogicznej został dyrektorem Państwowej Filharmonii w Częstochowie (1986). Funkcję dyrektora Filharmonii sprawował do 1992 roku. W 1993 ukończył Podyplomowe Studium Menedżerów Kultury w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Ireneusz Kozera był inicjatorem powstania i przez 12 lat prezesem Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie. W roku 1995 pracował jako główny specjalista ds. promocji w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, a od 1996 był dyrektorem Akademickiego Centrum Kultury Politechniki Częstochowskiej. W 1996 Ireneusz Kozera zainicjował powstanie, zarejestrował i został Prezesem Zarządu Fundacji „Śpiew i Taniec Ludowy” z siedzibą w Koszęcinie, której podstawowym zadaniem było wspieranie działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W latach 1999-2010 był Naczelnikiem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Częstochowy, a po reorganizacji Urzędu pełnił obowiązki, kolejno, Naczelnika Wydziału Kultury i Promocji oraz Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu (2011). Laureat Nagrody Specjalnej przyznanej w 2008 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w uznaniu „nieocenionych zasług dla kultury polskiej”, szczególnie w pracy na rzecz upowszechniania kultury muzycznej. Od 29 grudnia 2011 otrzymał od Prezydenta Miasta Częstochowy powołanie na stanowisko dyrektora Filharmonii Częstochowskiej..


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski

Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez Niego muzycy. Swingtet Tadeusza ma już częściowo stały skład, tzn. Janusz Sołtysik i Piotr Łobos są już stałymi jego członkami. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.


Konferansjer - Justyna Królak

Justyna Królak, z wykształcenia romanistka, z zamiłowania wokalistka jazzowa znana nie tylko w częstochowskim środowisku jazzowym. Występuje na festiwalach jazzowych i współpracuje z muzykami jazzowymi z całego kraju. Od lat związana z częstochowskim środowiskiem jazzowym. Jest aktywnym członkiem stowarzyszeń jazzowych promujących ten rodzaj muzyki.


Konferansjer - Dariusz Madejski

Urodzony w Częstochowie absolwent Instytutu Muzyki Akademii Jana Długosza oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Na co dzień pracownik Impresariatu Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Od lat związany z częstochowskim środowiskiem muzycznym - współpracuje z muzykami przygotowując rozmaite projekty: cykliczne - m. in. Częstochowskie Zaduszki Artystyczne oraz okazjonalne - m.in.: 1050 - Rocznica Chrztu Polski Poznań, Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Dyrygent Chóru Częstochowskich Środowisk Twórczych.


Konferansjer - Janusz Jadczyk

Ukończył WSP w Częstochowie 1984 kierunek wychowanie muzyczne. Następnie Główna Szkołę Handlowa w Warszawie, podyplomowe studium menadżerskie. Uzyskał dyplom zawodowy artysty teatralnego i estrady. Jest także dziennikarzem i publicystą. Organizuje i reżyseruje i prowadzi imprezy , przyjęcia, bankiety, konferencje prasowe. Zdecydowanie większość dorosłego życia realizuje w kulturze i mediach. W 1997 r. Został odznaczony przez wojewodę częstochowskiego – Zasłużony dla rozwoju woj. Częstochowskiego. Pracował w Urzędzie miasta, potem w Muzeum W Częstochowie. Od 2004 roku objął funkcje dyrektora częstochowskiego muzeum.


Był jazz

Był jazz – film polski z 1981 roku w reżyserii Feliksa Falka. Z powodu stanu wojennego premiera opóźniła się o 3 lata. "Był jazz" jest swoistym hołdem dla pierwszych, "podziemnych" zespołów, próbujących w stalinowskiej Polsce grać zakazaną "czarną" muzykę amerykańską. Kanwą scenariusza są autentyczne dzieje słynnej łódzkiej grupy "Melomani" pod wodzą Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza.


Excentrycy

Excentrycy czyli Po słonecznej stronie ulicy - film polski z 2015 roku w reżyserii Janusza Majewskiego. U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory "król i królowa swingu" to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim - o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.


The Harpiano Show

The Harpiano Show tworzą dwaj muzycy: Neil Wilde, angielski pianista, wokalista, autor muzyki i tekstów oraz Jakub Konieczko, polski harmonijkarz, wokalista, autor muzyki W repertuarze duetu The Harpiano Show - Neil Wilde (UK), Jakub Konieczko (PL) znajdują się utwory głównie z zakresu boogie-woogie, bluesa, rock and rolla oraz stylowych ballad. Podczas koncertów można usłyszeć autorskie kompozycje Neila Wilde'a, ale również takie utwory, jak What a Wonderful World (Luis Armstrong) czy Unchain My Heart (Ray Charles). Występ duetu, to nie tylko muzyka, ale również show podczas którego Neil gra na pianinie za pomocą m.in. nóg i łokci oraz mając instrument w pozycji pionowej a Jakub wykonuje solowe popisy grając na harmonijce ustnej.


Dixie Company

Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company od ponad dwudziestu czterech lat uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, w którym wzięli udział między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk, oraz angielski trębacz Kenny Ball. Festiwalowymi gośćmi byli także artyści z Australii, Czech, Danii, Holandii, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii Ukrainy i USA. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili w Toledo, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Santa Monica i na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento. Aktualny skład Dixie Company: Krzysztof Zaremba - tbn, leader; Jakub Marszałek - tp, kazoo; Rafał Kubale - cls; Mariusz Gajdziel - bass; Wojciech Warszawski – bj, voc; Piotr Soroka - dr, washbord.


Hot Jazz Spring w obiektywie częstochowskich fotografików

Autorami wystawy "Hot Jazz Spring w obiektywie częstochowskich fotografików" jest czterech częstochowskich, znanych fotografików, którzy od lat towarzyszą festiwalowi. Każdy z nich przedstawi 5 prac, które jego zdaniem najtrafniej oddają jego niepowtarzalną atmosferę. Swoje fotografie przedstawią : Grzegorz Skowronek, Zbigniew Burda, Leszek Pilichowski oraz Marcin Szpondrowski. Prace te pozostaną w Jazz Klubie "Five O'Clock" po otwarciu wystawy do września 2017.


Vano Bamberger Quartet & Siergiej Wowkotrub

Piątkowy koncert wypełni w pierwszej części (po oficjalnym otwarciu festiwalu) gitarzysta Vano Bamberger. Towarzyszyć będzie mu jego kwartet, w którego skład wchodzą także: Donani Bamberger – gitara solowa, syn lidera; Terrangi Bambereger – gitara rytmiczna, brat lidera; Antonin Sturma – kontrabas, wirtuoz tego instrumentu z Pragi. Jako gość specjalny dołączy w tym dniu do grupy częstochowski skrzypek Siergiej Wowkotrub. Tych pięciu mistrzów stylu Gypsy Swing występowało już kilkakrotnie razem w kilku krajach Europy wzbudzając wielkie zainteresowanie znawców (i nie tylko!) jazzu tradycyjnego.
Vano Bamberger, pochodzący z Hanau (Niemcy) wirtuoz gitary, koncertuje od lat w Europie i USA także jako solista. Był gwiazdą takich wydarzeń muzycznych jak "Django Reinhardt Night" w Ingolstadt, czy tegorocznego festiwalu “Djangofolllies“ w Belgii. W roku 2014 otrzymał prestiżową nagrodę Main-Kinzig-Kulturpreis. "Swing Aux Voyageurs" - to tytuł jego ostatniej płyty.
Siergiej Wowkotrub - muzyk pochodzący z Ukrainy, od 20 lat na stale mieszkający w Polsce. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką. Obszerny repertuar artysty stanowią standardy gypsy swingu inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego.


Andrzej Jagodziński

Andrzej Jagodziński kończył klasę waltorni w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jeszcze w trakcie studiów dostał posadę waltornisty w Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Jednocześnie zaczął jako pianista prowadzić trio jazzowe. Zgłosił się z nim na konkurs „Złota Tarka” w 1979. Wygrał. Tam zauważył go Henryk Majewski, który zaproponował mu współpracę. To stanowiło początek jego profesjonalnej kariery pianistycznej. Andrzej Jagodziński grał m.in. z grupami Old Timers, Swing Session, String Connection , Quintessence (Birthday – jazzowy album roku 1992), Big Warsaw Band, w kwartecie Janusza Muniaka, w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego i w „Czwartecie” Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Jego najpopularniejszą płytą jest Chopin z 1993 w trio z Adamem Cegielskim na basie i Czesławem „Małym” Bartkowskim na perkusji. Dostał za nią „Fryderyka” w kategorii najlepsza płyta jazzowa. Album ten zapoczątkował swoistą modę na jazzowe interpretacje muzyki Chopina. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage oraz Istanbul International Festival. Na festiwalu "Hot Jazz Spring" przedstawi on swoją kompozycję "Swingujące piosenki polskie". Będzie to jej prapremiera.


Andrzej Jagodziński Trio

Andrzej Jagodziński - pianista jazzowy, kompozytor, aranżer, pedagog, lider zespołu, opis wyżej.
Adam Cegielski - kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Debiutował na scenie jazzowej w zespole „Central Heating Trio”, z którym zwyciężył w konkursie Jazz Juniors w Krakowie w 1990 roku zdobywając również nagrodę indywidualną. Z „CHT” uczestniczył w finałach dwu europejskich konkursów jazzowych – Leverkusen/Niemcy 1990 i Hoeilaart/Belgia 1990. W grudniu 1990 „CHT” otrzymało „Klucz do kariery” nagrodę publiczności dla najlepszego zespołu trasy koncertowej „Pomorska Jesień Jazzowa”. W latach 1989 – 1991 Adam Cegielski grał w zespole Kazimierza Jonkisza, 1991 – 1993 w zespole „Quintessence”, 1992 – 1995 w kwartecie Kuby Stankiewicza. W swej dotychczasowej karierze współpracował m. in z Ewą Bem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Janem AP Kaczmarkiem. Jest cenionym muzykiem sesyjnym. W latach 1991 – 1992 grał w orkiestrze kameralnej Concerto Avenna, 1991 – 1995 współpracował z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”. Od roku 1993 gra w Trio Andrzeja Jagodzińskiego. W roku 1994 nagrodzony został przez Fundację Kultury Polskiej doroczną nagrodą im. Krzysztofa Komedy. Rok 1994 to także początek regularnej działalności pedagogicznej, do dziś Adam Cegielski prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie gdzie od roku 2005 pełni także funkcję wicedyrektora do spraw kształcenia jazzowego.
Czesław Bartkowski - ur. 19 kwietnia 1943 r. w Łodzi) – polski perkusista jazzowy; Od 1992 także wykładowca w klasie perkusji i kierownik Wydziału Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina oraz Policealnym Studium Jazzowym im. H. Majewskiego w Warszawie. Edukację muzyczną rozpoczął w 6 roku życia. Jako dziecko śpiewał w chłopięco-męskim Chórze Katedralnym i Radiowym we Wrocławiu, pod dyrekcją Edmunda Kajdasza. Ukończył Państwową Średnią Szkoły Muzyczną we Wrocławiu – w klasie perkusji profesora Edmunda Treichla. Zadebiutował oficjalnie w roku 1960 w zespole Far Quartet Jerzego Pakulskiego. Od 1960 roku nieustannie koncertuje w Polsce i na całym świecie, zawsze współpracując z najwybitniejszymi muzykami. Uczestniczył w nagraniach w wybitnych polskich wokalistów: Ewy Bem, Grażyny Auguścik, Urszuli Dudziak, Agnieszki Wilczyńskiej, Anny Stankiewicz i Stanisława Sojki. Na scenie spotykał się także z muzykami zagranicznymi, jak: Freddie Hubbard, Clark Terry, Joe Newman, Art Farmer, Ben Webster. Występował na całym świecie, biorąc udział w największych festiwalach jazzowych (USA, Izrael, Liban, Etiopia, Nowa Zelandia, Australia, Japonia, Indie oraz cała Europa). Jest Honorowym Członkiem „Tauranga Jazz Festival Society” oraz „The New Orleans Clubs New Castle on Tyne England”.


Agnieszka Wilczyńska

Agnieszka Wilczyńska - wokalistka jazzowa. Absolwentka Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1998, Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej). Laureatka pierwszej nagrody Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu oraz pierwszej nagrody na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Występowała m.in. na festiwalach: JazzPol Festival, Jazz Jamboree, Jazz Forum Festiwal, Pomorska Jesień Jazzowa, Złota Tarka oraz Jazz Hot Spring Festiwal. Współpracowała m.in. z: Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahornym, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Januszem Skowronem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim oraz Zbigniewem Wegehauptem. Jako pedagog pracowała jako wykładowca śpiewu na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (1998–2007), nauczyciel śpiewu w Fundacji działającej przy Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz wykładowca śpiewu na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Na swoim koncie ma dwie Złote płyty: „Pogadaj ze mną” (muz. Włodzimierz Nahorny, sł. Wojciech Młynarski) oraz „Krzysztof Komeda” z serii „Wielcy Kompozytorzy Filmowi”. Agnieszka Wilczyńska nagrała piosenkę pt. „Twoje szczęście” do serialu „Barwy szczęścia”. Debiut aktorski w spektaklu Listy na wyczerpanym papierze, reż. Lena Frankiewicz, Teatr Polski, premiera: 21 września 2013


Sławomir Chrzanowski

Sławomir Chrzanowski (ur. 7 lipca 1961 w Rybniku) – dyrygent, od 1990 dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach (dyplom w 1986). Po studiach prowadził orkiestry Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. W latach 1991-95 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii w Rybniku. W czasie działalności artystycznej dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, a także Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej oraz zespołami operowymi w Bytomiu i we Lwowie. Dyrygent zespołów w czasie światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Andrzeja Dziadka i Gheorge'a Zamfira.

Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej

Filharmonia Częstochowska zainaugurowała działalność w 1945 roku koncertem w sali miejskiego teatru. W 1965 roku orkiestra otrzymała nowy piękny gmach z dwiema salami: koncertową i kameralną. W styczniu 1976 roku Państwowa Orkiestra Symfoniczna w Częstochowie otrzymała miano Filharmonii. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej prowadzi działalność koncertową o szerokim zakresie repertuarowym, obejmujący koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, kameralne, popularno rozrywkowe, oraz edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży. Zespół symfoniczny składa się z wysokiej klasy profesjonalnych muzyków. Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie orkiestra bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą. Z Orkiestrą występują wybitni dyrygenci oraz najwybitniejsi polscy soliści i wielu wykonawców zagranicznych, m.in. dyrygenci: Tomasz Bugaj, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski, Tadeusz Strugała, Karol Stryja, Stanisław Gałoński, Gabriel Chmura, Luciano Acocella (Włochy), Zelman Boxer (USA), Vladyslav Czarnecki (Niemcy), Cindy Egolf (USA), Volker Hempfiling (Niemcy), Michi Hayashi (Japonia), Vladimir Kiradjiev (Bułgaria), Olaf Koch (Niemcy), Arild Remmeril (Norwegia), Makoto Suehiro (Japonia), Joel Zuben (USA), Tsung Yeh (USA), Torsten Ostergen (Szwecja), Georg Mais (Niemcy), Tilo Lehmann (Niemcy), Antoine Mitchell (Wielka Brytania), Volker Schmidt-Gertenbach (Niemcy); wokaliści: Stefania Toczyska, Grażyna Brodzińska, Zofia Kilanowicz, Wiesław Ochman, Ewa Podleś, Bogdan Paprocki, Krzysztof Szmyt, Bogusław Morka, Adam Zdunikowski, Kazimierz Kowalski, Dariusz Stachura; instrumentaliści: Vadim Brodski, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Michał Urbaniak, Wanda Wiłkomirska, Piotr Pławner, Kevin Kenner (USA), Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Krystian Zimmerman, Waldemar Malicki, Jadwiga Rappe, Krzysztof Jabłoński, Eric i Marc Franceries (Francja), Barbara Górzyńska, Andrzej Bauer, Menahem Breuer (Izrael), Pablo de la Cruz (Hiszpania), Christian Wetzel (Niemcy), Joshua Bell (USA), Vadim Repin (Rosja), Evelyn Glennie (Szkocja), Midori (Japonia).


South Silesian Brass Band

Zespół South Silesian Brass Band powstał w 1974 roku w Chwałowicach. Założycielem był ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach Piotr Cupok. Z grona członków orkiestry wybrał grupę uzdolnionych chłopców i podjął próbę stworzenia zespołu jazzu tradycyjnego. Grupa składająca się z nastolatków przybrała żartobliwą nazwę Jarapataj Band. W 1982 roku twórca i lider zespołu zrezygnował z dalszej współpracy. Zespołem zaopiekował się pianista Czesław Gawlik, który z krótkimi przerwami gra w zespole do dziś. Dzięki szerokim kontaktom nowego lidera zespół coraz częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. SSBB uczestniczył też w Old Jazz Meeting w Warszawie i w Iławie (finalista w 1986 r.). Udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych formacja rozpoczęła od udziału w United Europe Jazz Festival w Zakopanem i Salgótarján na Węgrzech. Ważnym wydarzeniem był koncert z okazji 600-lecia Kowna na Litwie, gdzie SSBB wystąpił jako jedyny zespół reprezentujący Polskę. Z istotnych wydarzeń wymienić należy również koncerty w Newtown Abbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). SSBB towarzyszył wówczas delegacjom miasta Rybnik w spotkaniach partnerskich. Jednak największym wydarzeniem dla muzyków był udział w renomowanym, międzynarodowym Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, gdzie SSBB wystąpił obok bardzo znanych zespołów z USA, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Litwy. W roku 2014 zespół obchodził 40 lecie istnienia. Ma na swoim koncie ma dwie wydane płyty.


Leliwa Jazz Band

Założony przez bandżystę zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku i działa przy Tarnowskim Centrum Kultury. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Początkowa nazwa Ragtime Kapela podkreślała preferowanie ragtimu, lecz z czasem repertuar rozszerzono o standardy jazzu lat 20 i 30. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji tego gatunku - jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody "Złota Tarka - Gold Washboard 2005" na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Wyróżniony nagrodą "Uskrzydlony - 2005" za wkład w promocję miasta Tarnowa. Zespół LJB brał udział w wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in.: Krakowskie Zaduszki Jazzowe - Kraków, Baszta Jazz Festiwal - Czchów, Hot Jazz Spring - Częstochowa, Mazurska Fiesta Jazzowa - Giżycko, Old Jazz Night - Pisz, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Augustowskie Spotkania z Louisem Armstrongiem, Śląski Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Rybniku, Jazz-Mandau - Zittau (D), International Jam Session (SK), Nemetkozi Dixieland Festival - Salgotarjan (HU), International Dixieland Most (CZ), Mezinarodni Tynistky Swingovy Festival (CZ), Salon Tradiocniho Jazzu Libis k. Prahy (CZ), Don Chento Jazz 2010 - Kaliningrad (RU). W 2006 roku zespołowi przypadł zaszczyt reprezentować polski jazz tradycyjny na Euro Jazz Festival - Rueil-Malmaisone pod Paryżem.


Breckenridge-Karolak-Connection

Stanley Breckenridge(USA) - wokalista, kompozytor, pianista, doktor muzykologii Uniwersytetu Claremont w Kalifornii. Stypendysta Polsko – Amerykańskiej Komisji Fulbrighta, który z ogromnym powodzeniem występował we Francji, Japonii, Polsce, na Węgrzech, a także w USA, prowadząc serie wykładów ilustrowanych muzyką w jego wykonaniu. Oprócz koncertów solo Stan Breckenridge występował z wieloma sławami m.in. Nancy Sinatrą, Bobby Blue Bland, Billem Cosby. Wydał siedem autorskich albumów , a jego kompozycje można znaleźć także w repertuarze innych artystów, jest również autorem muzyki do filmów dokumentalnych i reklam. Stan Breckenridge jest autorem programu „Education Through Music Performance“ („Edukacja przez muzykę“) dla osób w każdym wieku, który obejmuje serię wykładów ilustrowanych muzyką mających na celu przekazanie wiedzy o muzyce, osobach ją kształtujących, kulturze oraz historii.
Wojciech Karolak - karierę muzyczną rozpoczął w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W zespole tym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia. W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W 1966 wyjechał do Szwecji, gdzie dorabiał, grając w klubach i restauracjach. W 1973 stał się właścicielem organów Hammonda-B3. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream. W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków "Jazz Forum") za najlepszą płytę jazzową dekady. W 1988 Karolak brał udział w nagraniu płyty Obywatela GC, grał tam na organach Hammonda. Od lat 90. XX wieku współpracował regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk W hołdzie Mahalii Jackson, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego. Wojciech Karolak jest laureatem wyróżnienia "Honorowy Swingujący Kruk" , które zostało mu wręczone na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring" w roku 2013.
Tolek Lisiecki - kontrabasista współpracujący od 48 lat z JBBO oraz z Leszek Żądło European Art. Ensemble.
Wiesław Jamioł - perkusista, członek JBBO od 1999 roku ad 6 lat w Leszek Żądło European Art. Ensemble.


Singin' Birds

Singin’ Birds to trio wokalne, którego znakiem rozpoznawczym jest retro stylistyka oraz brzmienie głosów w bliskiej harmonii. Joanna Czarkowska, Dominika Kasprzycka-Gałczyńska oraz Dominika Dulny poznały się w szkole muzycznej, a ich wspólne pasje i miłość do muzyki zaowocowały niezwykłą współpracą, która trwa już od kilku lat. Singin’ Birds to nie tylko trzy współbrzmiące głosy. Wokalistkom nieodłącznie towarzyszy zespół profesjonalnych instrumentalistów. Każdy z nich dodaje do całości swój niepowtarzalny charakter i brzmienie. Za aranżację i produkcję muzyczną odpowiada człowiek wielu talentów – pianista Marcin Piękos. Szerokiej publiczności Singin’ Birds dali się poznać m.in. podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, półfinału programu „Must Be The Music”, programu „Jaka to melodia” czy trasy koncertowej organizowanej przez Program 1 Polskiego Radia – „Lato z Radiem”. Na swoim koncie zespół ma dwie płyty. Debiutancki album „Niech tak zostanie” ukazał się w 2013 roku, zaś w tym roku premierę miał ich drugi krążek – „Swing$Roll”. Muzyka zespołu działa niczym wehikuł czasu. Raz przenosi słuchaczy do eleganckich i szykownych czasów swinga, innym razem do szalonych lat 50 i 60, pełnych rock’n’rolla i bigbitu, by po chwili zaskoczyć zupełnie nowoczesnym brzmieniem. Singin’ Birds kochają zabawy muzyką, mieszają nowe ze starym i wciąż eksperymentują, bo wiedzą, że tylko wtedy powstaje coś niepowtarzalnego.


Five O'Clock Orchestra feat. Neil Wilde & Wojtek Kamiński

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock Orchestra powstał w 1969 roku. oku. Jest laureatem Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2002 i 2001. Zespół Five O'Clock Orchestra wydał 4 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską, Jubillee. W repertuarze orkiestry znajdują się światowe standardy oraz własne kompozycje. Skład zespołu: Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski - kornecista, kompozytor; Janusz Sołtysik - klarnecista, saksofonista i pianista; Jakub Moroń -puzonista; Maciej Cichoń - grający na banjo i gitarze; Piotr Górka - kontrabasista; Andrzej Wardęga - perkusista i wokalista.
Neil Wilde - pianista, wokalista, autor muzyki i tekstu pochodzący z hrabstwa Yorkshire w Anglii. Jego profesjonalna przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 17 lat. Po regularnych podróżach i koncertach w Skandynawii w 1991 r. osiedlił się w Norwegii. Pracował tam w telewizji oraz radiu, gdzie został okrzyknięty „Najlepiej strzeżonym norweskim sekretem”. Koncertował w wielu miejscach świata, m.in. takich jak: Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, USA, Hiszpania, Polska, Tajlandia. Największy wpływ miały na niego takie osobistości jak Jerry Lee Lewis i Elvis Presley przez co szybko zaczął interesować się boogie-woogie i rock and rollem. W efekcie wypracował swój niepowtarzalny styl śpiewania oraz gry na pianinie. Potrafi zabawiać publiczność grając na fortepianie w dość nietypowy sposób, używając wieszaków, wałków to malowania, nóg, łokci, a wszystko to w stylu boogie-woogie. Już przez ponad 40 lat podróżuje po całym świecie sprawiając ludziom przyjemność swoimi występami.
Wojtek Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami. Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne Ragtim'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego. W roku 1965 założył zespół Old Timers, który do dzisiaj odnosi sukcesy w całej Europie i należy do ścisłej czołówki tego gatunku. Swing Workshop jest jednym z wielu projektów, które zbudował od podstaw. Zespół powstał w 1978 roku, ostatnio reaktywował się i wydał płytę. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.


Darek Ziółek & Piotr Łobos

Darek Ziółek - jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów basowych, pianista aranżer. Zadebiutował na scenie w roku 1985 na festiwalu Jazz Jantar w zespole Zbigniewa Namysłowskiego. Koncertował na estradach w Polsce i za granicą z plejadą artystów między innymi z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Ewą Urygą, Ireneuszem Dudkiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Wodeckim. Współpracował z wieloma polskimi orkiestrami symfonicznymi i zespołami kameralnymi. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele zostało nagrodzonych przez prestiżowe czasopisma muzyczne ( między innymi nagroda dla najlepszej płyty bluesowej w 2001 roku i dla najlepszej płyty rockowej w roku 2005). Album „Cztery basy”, nagrany z grupą „ Krzak”, został uhonorowany w ubiegłym roku nagrodą Fryderyka. Za autorską płytę „4 Bass” Dariusz Ziółek otrzymał od czasopisma „ Gitara i bas” nagrodę specjalną „ za wybitne osiągnięcia basowe”.
Piotr Łobos - pianista jazzowy, po kilkunastoletnim pobycie za granicę wrócił do Częstochowy. Nie trwało długo, by jego obecność zauważono nie tylko w klubach jazzowych naszego miasta. Jako absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiadający doskonały warsztat muzyczny jest często zapraszany do różnych projektów, nie tylko jazzowych. Przez wiele lat pracował w "Teatrze Rozrywki" w Chorzowie. Z czasem postanowił utworzyć własną formację. Stał się nią jego kwintet, który przedstawił w zeszłym roku.


Georg Schroeter & Marc Breitfelder Boogie Woogie Show

Jedyna europejska formacja, która wśród swoich osiągnięć ma pierwsze miejsce w największym światowym bluesowym konkursie International Blues Challenge w Memphis (Tennessee) w USA! Pianista Georg Schroeter i harmonijkarz Marc Breitfelder grają ze sobą od ponad 20 lat. Pochodzący z Kiel muzycy, z powodzeniem koncertują w rodzinnych Niemczech, Europie, jak również w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w Memphis, w lutym 2011 roku wygrali największy światowy konkurs bluesowy International Blues Challenge. W grudniu tegoż roku otrzymali Deutsche Rock & Pop Preis w aż siedmiu kategoriach, zaś dwa lata później Georg Schroeter został wyróżniony nagrodą German Blues Award dla najlepszego pianisty. Choć sławę zdobyli jako duet, od niedawna występują jako trio, które dopełnia perkusista Eike Schröder. Ich muzyka to przede wszystkim blues, uzupełniony pokrewnymi stylami, takimi jak rock'n'roll, rhythm'n'blues i boogie woogie. Marc Breitfelder jest uznanym w świecie wirtuozem harmonijki, na której gra stworzoną przez siebie specjalną techniką. Georg Schroeter to prawdziwy mistrz w przelewaniu uczuć i emocji na klawiaturę fortepianu, a jego bluesowy głos z charakterystyczną chrypką podbija serce każdej publiczności.


Dymitr Markiewicz & His All Stars

Dymitr Markiewicz - legenda polskiego jazzu, puzonista grający m.in. w Warszawskich Stompersach oraz The Ragtime Jazz Band. Od wielu lat mieszkający w Szwecji na Tajlandii.
Gunhild Carling - liderka rodzinnego zespołu, oddaje określeniu człowiek orkiestra jego właściwy sens. Opanowała trabkę, puzon, flety, harmonijkę ustną, harfę, obój, dudy i kontrabas, na którym gra, jednocześnie balansując trąbką bez użycia rąk. Podczas koncertów również śpiewa, tańczy i stepuje.
Bent Persson - szwedzki trębacz jazzowym i kornecista, znanym na świecie z jego wydań na CD z 50 Hot Choruses Louisa Armstronga.
Joanna Morea - wokalistka, flecistka, saksofonistka, autorka tekstów, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Królewskiego Konserwatorium w Brukseli na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej, klasy fletu oraz aranżacji i kompozycji.
Max Björn Valdemar Carling - szwedzki muzyk ( multiinstrumentalista ) m.in. klarnet, saksofon altowy oraz cyrkowy wykonawca - linoskoczek, akrobata i żongler. Jest synem Hansa Carlinga i bratem Gunhild Carling.
Claus Jacobi - znany nie tylko w Europie wybitny holenderski saksofonista, jest jedną tych osobowości jazzu tradycyjnego, które poświęcając się twórczości starych mistrzów chronią ich od zapomnienia. Powołany przez niego w roku 1991 do życia projekt „Jacobi’s Bottomland Orchestra” stał się renomowanym zespołem. Clerence Williams jest kompozytorem, którego twórczość stanowi w znacznej mierze rdzeń działalności tego zespołu. Wiele koncertów w Hamburgu, Getyndze, Bredzie, Toronto, Chicago i innych miastach Europy, i Ameryki Północnej świadczy o dużej klasie prowadzonej przez niego formacji. Jacobi gra po mistrzowsku na klarnecie i saksofonach altowym, tenorowym i basowym.
Wojciech Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne Ragtim'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego. Założył zespół Old Timers oraz Swing Workshop. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.
Paweł Tartanus - banjo, wokal, od ponad 30 lat jest zawsze w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika "Jazz Forum". Nie ma kraju w Europie, w którym nie koncertowałby wraz zespołem zdobywając z nim wiele nagród oraz wyróżnień. Stworzył piękne duety z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wielokrotnie zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya. O tym jak jest wszechstronnym muzykiem świadczyć może choćby zaproszenie do nagrania płyty "Gershwin Copland Bernstein" z zespołem Sinfonia Varsovia.
Andrzej Zielak - kontrabas, rodzony w Kutnie jest absolwentem tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i IIst. Studia wyższe ukończył na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli-Meira. W swoim dorobku artystycznym ma występy na wielu festiwalach jazzowych, w Polsce oraz po za jej granicami m.in.: Jazz Jambore, Bielska Zadymka Jazzowa, Festival Jazz d'Avignon, Jazz Forum Festiwal, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, "Old Jazz Meeting" w Iławie i in. Co było okazją do gry w zespołach: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Krzysztofa Popka, Anny Serafińskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Wojtak Kamińskiego, Karoliny Glazer, Moniki Borzym, Old Timers. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Wraz z zepołem BIOTONE był nominowany do nagrody FRYDERYK 2012 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku!
Dymitr Markiewicz & His All Stars wystapią w składzie: Dymitr Markiewicz - puzon; Gunhild Carling - trąbka, puzon, wokal, Idun Carling - puzon, wokal; Bent Persson - trąbka; Joanna Morea - flet, wokal; Max Carling - klarnet, saksofon altowy; Nanna Carling - saksofon altowy; Claus Jacobi - saksofon altowy, saksofon basowy; Wojciech Kamiński - fortepian; Paweł Tartanus - banjo, wokal; Andrzej Zielak - kontrabas.


stat4u Usługi finansowe Mini Clubman Stomatolog Częstochowa nauka na pianinie Nauka na perkusji Gliwice

Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą SGS Stroiciel Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra