Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Adam Klocek

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XVI Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 03.09-05.09.2021 r.

Strona Główna Festiwal Aktualności Konkurs Swingujący Kruk Honorowy Swingujący Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia

Program Festiwalu 2021

3.09.2021 - piątek

18.00 - Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Placu im. Louisa Armastrong

19.00 - Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Otwarcie festiwalu, wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka Timowi Kliphuisowi
Tim Kliphuis & Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Tim Kliphuis - skrzypce
Adam Klocek - dyrygent
Tim Kliphuis, Koncert skrzypcowy d-moll "Ulysses"

22.00 - Kawiarnia "Alternatywa 21" na Starym Rynku w Częstochowie
Darek Ziółek Swing Collective
Jam Session

4.09.2021 - sobota

19.00 - Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Five O'Clock Orchestra
Dorrey Lin Lyles & Berlin Blues Allstar Band

22.00 - Kawiarnia "Alternatywa 21" na Starym Rynku w Częstochowie
Tador Swingtet
Jam Session

5.09.2021 - niedziela

12.00 - ul. Jazzowa w Częstochowie "Piknik na ulicy Jazzowej"
s'Kwartet


Dyrektor Festiwalu - Adam Klocek

Adam Klocek dyrektor Filharmonii Częstochowskiej. Dyrygent i wiolonczelista, laureat „muzycznego Oscara” – Grammy Award 2014, określony przez Krzysztofa Pendereckiego jako „jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji”. Adam Klocek jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzycznych: Multimedia Amber Road Festival oraz Wszystkie Strony Świata w Puławach. Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego. Jako kompozytor jest autorem muzyki kameralnej, symfonicznej, filmowej. W sierpniu 2014 roku odbyło się prawykonanie jego suity Feniks z okazji 100-lecia zburzenia miasta Kalisza, napisanej dla Dawida Podsiadło oraz Moniki Borzym. Koncert ten, rejestrowany przez TVP, zgromadził 14 tysięcy słuchaczy. W roku 2008 Adam Klocek został uhonorowany członkostwem honorowym Związku Kompozytorów Rosyjskich. W latach 2012-2020 Adam Klocek pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Filharmonii im. Bronisława Hubermana w Częstochowie. W październiku 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W sierpniu 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem Gloria Artis. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury za całokształt dokonań w obszarze muzyki. Z dniem 1 września 2020 objął stanowisko Dyrektora Filharmonii Częstochowskiej.


Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Tadeusz Orgielewski

Tadeusz Orgielewski - kornecista jazzowy, kompozytor, popularyzator jazzu. W roku 1969 założył zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock, który w roku 2003 przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Na stałe mieszka w Akwizgranie (Niemcy), gdzie od 2005-2012 był liderem międzynarodowej grupy Aix Dixie Connection. Jego istniejący od 2005 roku zespół Aix Dixie Connection został przez niego zreaktywowany i istnieje nadal. Występuje od roku 2008 w formacji Tador Swingtet, którą tworzą zaproszeni przez niego muzycy. Jego najbardziej znaną kompozycją jest Suita Nowoorleańska przeznaczona na zespół jazzu tradycyjnego i orkiestrę symfoniczną. Od sierpnia 2011 prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego. Uhonorowany przez Prezydenta Miasta Częstochowy Nagrodą Miasta w dziedzinie kultury 2008 i medalem "Merentibus" 2014.


Tim Kliphuis

Tim Kliphuis (skrzypce) to czarodziej dźwięku. Podczas klasycznych studiów w Konserwatorium w Amsterdamie holenderski skrzypek Tim Kliphuis odkrył swój improwizacyjny styl, współpracując z takimi ognistymi europejskimi Cyganami jak: gitarowymi Fapy Lafertin, Angelo Debarre i Stochelo Rosenberg. Tim jest powszechnie uważany za spadkobiercę francuskiego mistrza jazzowego Stéphane Grappelli, ze względu na piękno swego tonu i swobodę improwizacji. W 2007 r. Festiwal Richarda Straussa w Niemczech zlecił mu poszerzenie repertuaru o muzykę klasyczną, która od tego czasu doprowadziła do wielu występów na klasycznych koncertach, festiwalach i konkursach, z wykorzystaniem materiału Vivaldiego, Aarona Coplanda, Bacha, Richarda Straussa, Fauré i inni. Tim dzielił scenę z takimi legendami jak: Frankie Gavin, Richardem Galliano, Roby Lakatosem i Les Paulem, a jego muzyczny geniusz chwalił Nigel Kennedy. Ostatnie klasyczne kolaboracje obejmują Filharmonię Omsk (Rosja), Filharmonię Haską (Holandia) oraz skrzypków Gordana Nikolic i Daniela Hope. Tim zdobył nagrodę Scottish Jazz Award i trofeum Woordfees z Afryki Południowej. Wybitny pedagog Kliphuis jest autorem bestsellerowej książki Stéphane Grappelli Gypsy Jazz Violin. Jego warsztaty były prezentowane na festiwalach, konserwatoriach i kursach letnich na całym świecie. Tim Kliphuis jest profesorem improwizacji smyczkowej w Konserwatorium w Amsterdamie i co roku w sierpniu organizuje Grappelli-Django Camp w Holandii.


Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet

Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Jacek Serczyk (gitara), Tomasz Kobiela (gitara), Piotr Górka (kontrabas) – muzycy współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej estrady. Niezwykła wrażliwość i temperament muzyków ujawniają się zarówno w grze zespołowej, jak i w partiach solowych. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej. Świeży i oryginalny sposób prezentowania muzyki ze świata jazzu i rozrywki zyskuje zespołowi szerokie grono słuchaczy, zaś koncerty to prawdziwe muzyczne spektakle o starannie przemyślanej dramaturgii i niezwykłej atmosferze.
Siergiej Wowkotrub - muzyk pochodzący z Ukrainy, od 1992 r. na stale mieszkający w Polsce. Jest absolwentem prestiżowego Konserwatorium Muzycznego im. P. Czajkowskiego w Kijowie w klasie skrzypiec prof. A. I. Bażenowa. Pierwszy skrzypek Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej.
Jacek Serczyk - gitarzysta klasyczny jak i jazzowy. Współpracował m.in. z takimi artystami jak Roby Lakatos, Nigel Kennedy, Francesco Buzzurro, Bogumiła Gizbert-Studnicka czy Vitalij Petraniuk. Jest liderem zespołu Hot d'Jazz Trio.
Tomasz Kobiela - gitarzysta jazzowy i nauczyciel gitary. Często koncertuje za granicą m.in. w Austrii, Niemczech, Szwecji, Szwajcarii, Lotwie czy Włoszech. Jest członkiem zespołu Hot D'jazz Trio, z którym występował m.in. na festiwalach River Boat Jazz Festival, Złota Tarka, Geyer Music Factory czy Manu Summer Jazz Days. Współpracuje z Magdą Bożyk.
Piotr Górka - kontrabasista, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, obecnie wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Wszechstronny muzyk grający nie tylko jazz tradycyjny. Bardzo ceniony jako muzyk studyjny.


Five O'Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego "Five O'Clock" został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 30-lecie swego istnienia. "Five O'Clock" postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu "Politechnik" w dniu 24.09.1999 rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie "Złotej Tarki" (2001, 2001), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego "Hot Jazz Spring". Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu. 25.01.2003 zespół przyjął nazwę "Five O'Clock Orchestra". Dotychczas nagrał 4 płyty: "Lazy River", "Bix & Henryk", "Suitę Nowoorleańską", oraz "Jubilee" Kompozytorami "Suity Nowoorleańskiej" są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz "Kerry" Marszałek. Na festiwalu "Old Jazz Meeting" w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał "Honorową Złotą Tarkę". Jest teraz obok legendarnego "Old Timers" jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie. Skład zespołu:
Tadeusz Orgielewski - kornecista, kompozytor; Leszek Nowotarski - saksofonista sopranowy; Jakub Moroń - puzonista; Maciej Cichoń - grający na banjo; Piotr Górka - kontrabasista; Andrzej Wardęga - perkusista i wokalista.


Dorrey Lin Lyles & Berlin Blues All Star Band

Dorrey L. Lyles (USA) - wokalistka. W jej rodzinie wszyscy byli muzykami, więc jej droga zawodowa była niejako zaprogramowana. Od najmłodszych lat współpracowała z różnymi grupami, by jako nastolatka utworzyć swoją pierwszą własna formację - The Chosen Ones. Występowała w wielu musicalach, dokonała wielu nagrań. Do Europy przyjechała z grupą The Harlem Gospel Singers, by pozostać tu na stałe. Od lat mieszka w Berlinie, występując głównie w Europie (Grecja, Rosja, Niemcy). Występowała też i w kilka krajach Afryki. Od 3 lat śpiewa w amerykańskiej grupie The Weather Girls znanej ze światowego przeboju "It's Raining Men". Jej muzyka to połączenie stylów gospel, soul, blues z jazzem.
Jan Hirte (D) - należy do czołówki gitarzystów bluesowych Europy. Występował i nagrywał z takimi gwiazdami tego stylu jak Johnny Copeland, Luther Allison, Buddy Ace, Big Jay McNeely czy Mick Kashmar. Od 5 lat organizuje Berliner Bluesfestival.
Daryl Taylor (USA) - gitarzysta basowy o własnym, charakterystycznym brzmieniu. Od kilku lat na stałe w Europie, ceniony jako muzyk studyjny jest także wokalistą grupy.
Aine Fujioka (JPN) - perkusistka, najmłodsza w grupie doświadczonych muzyków. Jej ekspresyjny, pełen energii sposób grania ma bardzo duży wpływ na brzmienie grupy.
Matthias Falkenau (D) - organy Hammonda pokochał już w młodości i pozostał im wierny do dziś. Dbając o spójne brzmienie grupy nie stroni też od partii solowych. Koncertuje także wiele z Tiną Tandler.


Darek Ziółek Swing Collective

Darek Ziółek - gitarzysta basowy, pianista, działający na polskiej scenie muzycznej od 1985 roku, kiedy to zadebiutował w zespole Zbigniewa Namysłowskiego na festiwalu Jazz Jantar. Uczestniczył w nagraniu ponad trzydziestu płyt, z których wiele wyróżniono prestiżowymi nagrodami, między innymi „Fryderykiem” za album „4 Basy”. W 2001 roku uhonorowany został nagrodą „za wybitne osiągnięcia basowe” przez czasopismo „Gitara i Bas”. Koncertuje w kraju i zagranicą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i bluesowymi. Darek Ziółek uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest wykładowcą w klasie gitary basowej na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.
Piotr Matusik - pianista, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli. Był założycielem i liderem Kwartetu Piotr Matusik - wykonującego kompozycje Chick Corea (album „Tribute to Chick Corea”). Od 2019 jest liderem własnego tria, współtworzą je: basista Alan Wykpisz i perkusista Patryk Dobosz. Współpracował z wieloma światowymi gwiazdami jazzu, udowadniając swoją niezwykłą wrażliwość muzyczną i fenomenalną technikę.
Adam Buczek - perkususta, absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz stypendysta North Texas State University w klasie Ed’a Soph’a i Ron’a Fink’a, jak również Berklee College Of Music. Przebywając w Stanach Zjednoczonych współpracował m.in. z Piotrem Rodowiczem, Grażyną Auguścik, Markiem Dyktą, Bogdanem Hołownią oraz z wieloma amerykańskimi muzykami, m.in. z Davidem Friedmanem, Davem Youngiem, Markiem Soskinem czy Harvie Swartzem. W Polsce współpracował z zespołami „New Presentation”, „In-Spector” (zespół nagrodzony na festiwalu jazzowym w Hoeillart w Belgii w 1993 roku), z kwintetem Krzysztofa Popka oraz z wieloma wybitnymi muzykami, takimi jak: Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Henryk Majewski, Sławomir Kulpowicz, Krzysztof Ścierański, Krystyna Prońko, Ewa Uryga, Grzegorz Kapołka, Artur Dutkiewicz, Zbigniew Namysłowski czy Lora Szafran.


Tador Swingtet

Tador Swingtet to projekt muzyczny Tadeusza Orgielewskiego, który odgrywa ważna rolę w jego życiu muzycznym już od wielu lat. Zaprasza on znanych solistów uprawiających Swing do wspólnego muzykowania. Formacja ta nie ma dlatego stałego składu, choć w przyszłości, jak zapewnia Orgielewski, po którymś z koncertów takowy się wyłoni. Na tegorocznym festiwalu Tador Swingtet wystąpi w składzie:
Marzena Skoczylas - puzon, Swing odgrywa ważna rolę w jej życiu, choć jest stałym członkiem Orkierstr Symfonicznych w Częstochowie i Ostrawie. Studiuje na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej współpraca z liderem formacji zapowiada się bardzo obiecująco.
Krzysztof Srokosz - saksofon altowy, przed 3 laty zwrócił na siebie uwagę biorąc udział w konkursie Swingujący Kruk na festiwalu Hot Jazz Spring. Otrzymał na nim nagrodę dla najmłodszego uczestnika i wiele słów uznania za dojrzałą jak na swój wiek umiejętność improwizowania. Rozpoczyna wkrótce studia na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Wiesław Augustyn - fortepian, pochodzący z Chorzowa doświadczony muzyk, ceniony za doskonałe wyczucie stylu. Nie ma praktycznie utworu swingowego w którym nie mógłby się wykazać swymi umiejętnościami. Grywa od dziesięcioleci z najlepszymi muzykami jazzowymi nie tylko na Śląsku.
Jan Kołacki - kontrabas, kolejny muzyk Filharmonii Częstochowskiej który odnajduje się także w jazzie. Gra w kilku formacjach, ceniony jako muzyk studyjny. Zwraca uwagę charakterystycznym dla Swingu brzmieniem swego instrumentu.
Andrzej Wardęga - perkusja, znany jako współzałożyciel grupy Five O'Clock Orchestra, z którym występuje także na finałowym koncercie festiwalu. Choć gra głównie Dixieland jest bardzo ceniony jako muzyk swingowy. Ceniony jako wokalista jazzowy.
Tadeusz Orgielewski - kornet, flügelhorn, muzyk, popularyzator jazzu, znany głównie jako lider grupy Five O'Clock Orchestra. Zdąży do tego, by Tador Swingtet miał stały skład.


s'Kwartet

Iwona Skwarek - wokalistka, nauczyciel. Laureatka Międzynarodowego Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. Brała udział w niemieckich produkcjach musicalowych ( "A. L. Webber Gala", "G. Gershwin Gala" i 'Musical's Classics"), współpracowała z formacjami jazzowymi Simple Accoustic Quartet, Szkill Trio, Kossacz Band i Jarosław Barów Band, Rolland Jazz Quartet, Leliva Jazz Band oraz kabaretem Koń Polski. Udziałem tej wokalistki jest kilka projektów muzycznych, ostatnie to płyty "Późne dziecko" z zespołem Qviat Rycerstwa i "Zapach deszczu" Marcina Lenca.
Jerzy Skwarek - perkusja. Muzyk - uczeń Czesława Bartkowskiego, pracujący w sekcjach akompaniujących czołowym artystom polskiej estradyw kraju i zagranicą. Współpracował: z zespołem Włodka Kiniorskiego, Triem Jerzego Kossacza, z orkiestrami showowymi i musicalowymi w kraju, USA i krajach Europy zachodniej, z zespołem Koland Band, Jarosław Barów Band, kabaretem Koń Polski. Brał udział w programach: "Ananasy z mojej klasy" - TVN,"Fabryka Smiechu", "W małym mieście", "Letni festiwal kabaretu" - TVP2. Nagrał dwie płyty z Marcinem Lencem i zespołem "Qviat Rycerstwa". Ostatnio współpracuje z zespłami "Marek Tom Quintet", "Blues Power" i "s'Kwartet".
Michał Trzpioła - gitarzysta, wszechstronny muzyk. Laureat 1 miejsca w prestiżowym festiwalu gitarowym Solo Życia 2013. Gra na stałe w zespole Wojtka Pilichowskiego. Nagrali razem 4 płyty. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku "Jazz i Muzyka Estradowa". Na koncie także współpraca z takimi artystami jak: Jan Borysewicz, Mietek Jurecki, Kasia Kowalska, Paweł Kukiz.
Andrzej Wartyni - gitara basowa. Radomski weteran muzyki jazzowej, bluesowej i rockowej. Zaczynał w latach 70 tych w klubie na Obozisku, następnie zastąpił Ryszarda Szpaka w zespole "Integracja", Od roku 1987 do 2010 muzyk na statkach wycieczkowych w Royal Caribbean International jako bandleader grupy "Locomotion".
Wojciech Gadaszewski - pianista, aranżer, absolwent kierunku jazz i muzyka estradowa na wydziale artystycznym UMCS w Lublinie.


Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wartą Swinging Golden Stream Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra