Hot
          Jazz
                     Spring


Dyrektor Festiwalu:
Adam Klocek

Dyrektor Artystyczny Festiwalu:
Tadeusz Orgielewski

Organizatorzy Festiwalu:
Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego
www.psjt.pl

Filharmonia Częstochowska
www.filharmonia.com.pl

XVII Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego
Hot Jazz Spring Częstochowa 03.06-05.06.2022 r.

Strona Główna Festiwal Aktualno¶ci Konkurs Swinguj±cy Kruk Honorowy Swinguj±cy Kruk Festiwal Program Festiwal Galeria Festiwal YouTube Festiwal Historia


Program Festiwalu 2022


3.06.2022 - piatek

18.00 - Parada Nowoorleańska od Placu im. W. Biegańskiego do Placu im. Louisa Armastrong
19.00 - Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Otwarcie festiwalu, wręczenie statuetki Honorowego Swingującego Kruka Zbigniewowi Konopczyńskiemu
Playing Family
Luna Voices
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Adam Klocek - dyrygent
22.30 - Klub Muzyczny Stacherczak, Częstochowa ul. Kościuszki 1
Enerjazzer
Jam Session


4.06.2022 - sobota

19.00 - Sala Koncertowa Filharmonii Częstochowskiej
Sebastian Rucinski & Tomasz Wojcik
Dixie Company
The Sazerac Swingers
22.30 - Klub Muzyczny Stacherczak, Częstochowa ul. Kościuszki 1
Tador Swingtet
Jam Session


5.06 - niedziela

ul. Jazzowa w Częstochowie "Piknik na ulicy Jazzowej" Five O'Clock Orkiestra
Przedstawiamy Zespół TADOR SWINGTET

Tadeusz Orgielewski znany jest przede wszystkim, jako lider dixielandowej grupy "Five O'Clock Orchestra". Jednak nie tylko dixieland należy do jego szerokiego spektrum zainteresowań muzycznych. Utworzona przez niego grupa "TadeQ & his Company" gra jazz archaiczny o brzmieniu nowoorleańskim, a nazwa jego innego projektu "Tador Swingtet" mówi właściwie sama za siebie.
Tador to połączenie dwóch pierwszych sylab imienia i nazwiska lidera, a Swingtet mówi o stylu, który muzycy tej grupy uprawiają. Tador Swingtet nie ma właściwie stałego składu. Występuje ona okazjonalnie, a skład jej stanowią muzycy swingowi zaproszeni przez lidera do wspólnego muzykowania. W jej skład wchodzili już m.in. Wojciesław Kamiński, Janusz Sołtysik, Darek Ziółek, Piotr Łobos, Marek Rudnicki czy Arek Skolik.

Na tegorocznym festiwalu Hot Jazz Spring Swingtet ten tworzą:
Wiesław Augustyn - fortepian
Piotr "Bridge" Górka - kontrabas
Andrzej Wardęga - perkusja
Jakub "Fourty" Moroń - puzon, instr. perkusyjne
Tadeusz Orgielewski - kornet, flügelhorn
Jak zapewnia Orgielewski, któregoś dnia projekt ten przekształci się z pewnością w stałą formację swingową, której siedzibą będzie oczywiście Częstochowa.
Przedstawiamy Zespół Five O'Clock Orchestra

Zespół jazzu tradycyjnego Five O'Clock został założony we wrześniu 1969 przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Grupa ta, której założycielem był kornecista Tadeusz Orgielewski, pełniący dziś rolę lidera, szybko zdobyła sobie popularność najpierw w środowisku studenckim, później w regionie częstochowskim. Ta działalność została przerwana w roku 1977, gdy część członków zespołu z liderem włącznie, wyjechała za granicę. We wrześniu 1999 Politechnika Częstochowska obchodziła 30-lecie swego istnienia. Five O'Clock postanowił na prośbę organizatorów wziąć udział w uroczystościach z tym jubileuszem związanych. Koncert w sali klubu Politechnik w dniu 24.09.1999 rozpoczął nowy etap w historii zespołu. Dwukrotne zdobycie Złotej Tarki (2001, 2001), koncerty w kraju i za granicą, udział w festiwalach jazzowych, to tylko niektóre widoczne ślady tych rozkochanych w jazzie tradycyjnym muzyków. Bardzo ważnym aspektem w pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego Hot Jazz Spring. Zespół daje wiele koncertów szkolnych przybliżając w ten sposób młodzieży ten gatunek muzyki, pozwala jej poznać genezę jazzu. 25.01.2003 zespół przyjął nazwę Five O'Clock Orchestra. Dotychczas nagrał 4 płyty: Lazy River, Bix & Henryk, Suitę Nowoorleańską, oraz Jubilee KompozytoramiSuity Nowoorleańskiej są członkowie zespołu: Tadeusz Orgielewski oraz Eugeniusz Kerry Marszałek. Na festiwalu Old Jazz Meeting w Iławie w roku 2009 zespół otrzymał Honorową Złotą Tarkę. Jest teraz obok legendarnego Old Timers jedynym z dwóch zespołów, które to cenne trofeum otrzymały trzykrotnie.
Skład zespołu:
Tadeusz Orgielewski - kornecista;
Leszek Nowotarski - saksofonista sopranowy;
Jakub Moroń - puzonista; Maciej Cichoń - grający na banjo;
Piotr Górka - kontrabasista; Andrzej Wardęga - perkusista i wokalista.
Przedstawiamy Zespół Ruciński, Wójcik

Szerszej publiczności znani są oni przede wszystkim, jako członkowie kwartetu Siergieja Wowkotruba. Sebastian jest cenionym gitarzystą sesyjnym, realizuje się także w wielu projektach muzycznych. Mimo stosunkowo młodego wieku posiada ogromne doświadczenie. Ma na koncie wiele nagranych płyt i mnóstwo koncertów w kraju i za granicą. Jest absolwentem Katowickiej Akademii Muzycznej. Tomek “Lufcik” Wójcik jest gitarzystą, basistą, kompozytorem, nauczycielem. Jest także absolwentem Katowickiej Akademii Muzycznej. Jego działalność muzyczna jest bardzo szeroka i zróżnicowana.
Od 2006 roku obydwaj szkolą młodych gitarzystów w założonej przez siebie „Małej Akademii Gitary” w Myszkowie. Szkoła ma na celu dostrzeganie i kształcenie młodych talentów.Przedstawiamy Zespół The Sazerac Swingers

The Sazerac Swingers są uważani za jeden z najlepszych zespołów grających współczesny jazz nowoorleański tak, jak dziś jest grany w miejscu narodzin. Ich dźwięki i ich imponująca energia elektryzują publiczność na festiwalach i w klubach, zapewniając widzom niezapomniane widowisko. Nazwa pochodzi od oficjalnego napoju miasta Nowy Orlean – Sazerac koktajl, którego początki sięgają 1804 roku. The Sazerac Swingers zamieniają każdy koncert w niezapomnianą imprezę na najwyższym poziomie artystycznym. Grupa prowadzona jest przez weterana z Nowego Orleanu- Maxa Christiana.
Najlepiej sprzedający się niemiecki magazyn muzyczny „Good Times” napisał o tej wielonarodowej grupie: „The Sazerac Swingers to jedna z największych atrakcji niemieckiej sceny jazzowej. Gdziekolwiek się pojawią, już po dwóch piosenkach, miejsce koncertu zamienia się w imprezową jamę niedźwiedzi”
W 2018 roku odbyła się premiera nowego ich albumu „Put The Jazz Back In Jazz”

Max Oestersötebier - gitara, wokal
Lars Bechstein - puzon
Jonas Rabener - saksofon
Bart Maassen - fortepian
Lea Randella - kontrabas
Georg Kirschner - perkusjaPrzedstawiamy Zespół Dixie Company

Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company od prawie trzech dekad uczestniczy w setkach festiwali i koncertów na terenie Polski, Czech, Francji, Łotwy, Niemiec, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Węgier. Jest także pomysłodawcą i współorganizatorem Poznań Old Jazz Festival, w którym wzięli udział między innymi legendarny klarnecista Mr Acker Bilk, oraz angielski trębacz Kenny Ball. Festiwalowymi gośćmi byli także artyści z Australii, Czech, Danii, Holandii, Izraela, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i USA. Dixie Company jest też autorem sześciu wydawnictw płytowych w tym krążków z udziałem amerykańskich wokalistek Diane Davidson i Donny Brown. O wysokim poziomie poznańskiego zespołu, świadczy trzykrotny pobyt w USA, gdzie między innymi wystąpili w Toledo, San Francisco, Los Angeles, San Diego, Santa Monica i na największym na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego w kalifornijskim Sacramento.
To właśnie w stolicy Kalifornii doszło do spotkania Dixie Company i Diane Davidson. Przez kolejne trzy lata występowali na Sacramento Music Festival. W roku 2015 zagrali na największym w Europie 45 Internationales Dixieland Festival Dresden, a następnie w Szwajcarii na festiwalu Jazz Am See. W sierpniu 2017 roku wystąpili w legendarnym studio im. Krzysztofa Komedy Polskiego Radia Poznań z okazji 90-lecia rozgłośni i w ramach cyklu „dziewięć koncertów na dziewięć dekad”. W maju tego roku zagrają na jubileuszowym 50 Internationales Dixieland Festival Dresden, jako jedyni reprezentanci Polski pośród 39 formacji z 11 krajów.
Aktualny skład Dixie Company:
Krzysztof Zaremba - tbn,
Jakub Marszałek - tp, kazoo
Rafał Kubale - cls
Mariusz Gajdziel - bass
Wojciech Warszawski - bj, voc
Bogdan Ciesielski - piano
Piotr Soroka - dr, washbordPrzedstawiamy Zespół Playing Family

Polska formacja jazzowa, powstała w Krakowie w 1964 roku oryginalnie wykonująca głównie jazz tradycyjny z epoki lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Reaktywowana ponownie w 1979 r. zmieniła stylistykę na swing oraz jazz mainstreamowy. Zespół w swoim pierwszym składzie: Janusz Nowotarski (lider, klarnecista), Bogusław Mazurkiewicz, Andrzej Czechowski, Wojciech Salomon, Tadeusz Oferta, Jan Poprawa, Andrzej Czernicki zadebiutował na Krakowskich Zaduszkach Jazzowych. W 1967 r. zdobył pierwsze miejsce na festiwalu "Jazz nad Odrą" w kategorii jazz tradycyjny. W 1969 r. zawiesił działalność.
Reaktywował się w 1979 roku w składzie: Ryszard Wojnarowski - trąbka, Przemysław Gwoździowski - saksofon, Janusz Nowak - puzon, Zbigniew Żmuda - gitara, Alosza Awdiejew - fortepian, Jan Budziaszek - perkusja, Kazimierz Adamczyk - kontrabas. Na wyjazdy zagraniczne zespół przyjął nazwę "Swing Orchestra Cracow".
W roku 2021 Playing Family ponownie wkracza na polskie sceny - w całkiem nowym składzie, choć z istotnymi koligacjami. Leszek Nowotarski (syn lidera oryginalnego składu) - saksofon, Robert Szczerba (absolwent klasy puzonu prof. Andrzeja Czechowskiego), Piotr Nowak - trąbka, Tomasz Białowolski - fortepian, Szymon Frankowski - kontrabas, Michał Peiker - perkusja.Przedstawiamy Zespół Luna Voices

Wokalistki Luna Voices kochaja? jazz, musical, muzyke? klasyczna?, filmowa? i współczesne standardy muzyki rozrywkowej, występowały jako solistki na wielu scenach polskich i zagranicznych, a swoje ensamble’owe dos´wiadczenie zdobywały s´piewaja?c w prestiżowym Chórze NFM, z którym koncertowały na całym s´wiecie m.in. w Royal Albert Hall na BBC PROMS 2015, Gewandhaus, Wiener Philharmonie, Schleswig -Holstein Festiwal, pracując jednocześnie nad wokalnymi szlifami z tak uznanymi dyrygentami jak Paul McCreesh, Giovanni Antonini, Krzysztof Penderecki, Łukasz Borowicz, Bob Chillcott, Jacek Kasprzyk i wielu innych. Wraz z chórem brały udział w nagraniach docenionych przez światową krytykę ( Płyta Seed of Stars została entuzjastycznie przyjęta przez BBC radio 3 i Classic Fm w Wielkiej Brytanii, nagrody BBC Music Awards i Diapason D’Or za nagrania z Gabrieli Consort & Players oraz statuetkę Fryderyk 2017 za płytę De Profundis w kategorii muzyka chóralna). Zespół Luna Voices tworzą: Natalia Kiczyńska, Karolina Pasierbska, Monika Kuczera


Przedstawiamy Zespół ENERJAZZER

Grupa jazzu tradycyjnego z Gliwic od ponad dekady działa na jazzowej scenie, wykonując radosny jazz w stylach Dixielandu, Nowego Orleanu, Chicago oraz Swing. Członkowie to profesjonalni muzycy z wieloletnim doświadczeniem na rynku jazzu i muzyki rozrywkowej, zarówno w Polsce, jak w krajach europejskich, azjatyckich oraz w USA. Od kilku lat zespół jest wysoko notowany w rankingu Jazz Top prestiżowego magazynu Jazz Forum w kategorii „Zespół tradycyjny” (2015 miejsce 7, 2016 miejsce 9, 2018 miejsce 6, 2019 miejsce 5). Ma w swym dorobku płytę pt.: „Polacy nie gęsi…”, która w całości oparta jest na muzyce polskiej, opracowanej w starych jazzowych stylach. Udział w festiwalach: Międzynarodowy Festiwal "Jazz w Ruinach" (Gliwice 2007), Międzynarodowy Festiwal "Ulicznicy" (Gliwice 2007, 2008, 2010, 2013), "Baszta Jazz Festiwal" (Czchów 2008, 2015, 2017), "Old Jazz Meeting – Złota Tarka" (Iława 2008, 2011, 2015), "Jazz Jaro" (Brno, Czechy 2009), "Wschowskie Boogie-Woogie z Centryfugi" (Wschowa 2009), "Petrovac Jazz Festival" (Petrovac, Czarnogóra 2009), "Salon Tradicniho Jazu" (Praga, Czechy 2010), "Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego" (Rybnik 2009, 2010), „Jazz Zdrój Festiwal” (Konstancin 2014, 2016, 2018), „Jazzowy Rynek” (Tarnów 2015), „Hot Jazz Spring” (Częstochowa 2016), Festiwal Jazzu Tradycyjnego (Myślenice 2017), „Polish Happy Jazz Fest” (Gliwice 2017, 2018, 2019, 2020, 2021), Cafe Jazz Festiwal (Radom 2018), United Europe Jazz Festival (Hradec Kralove, Czechy 2018), Old Jazz Days (Wrocław 2019), Tarragona International Dixieland Festival (Katalonia 2019), XI Poznań Old Jazz Festival (2019), Dzień Otwartych Zabytków (Budziszyn, Niemcy 2021). www.enerjazzer.ecom.net.pl
Jazz w Stajni Dixie Piknik Jazz nad Wart± Swinging Golden Stream Nauka gry Impresariat Five O'Clock Orchestra